Magiczna roślina i niezwykła tkanina - Len

0
Magiczna roślina i niezwykła tkanina - Len

Len to wyjątkowa roślina uprawiana od kilku tysięcy lat, z której otrzymuje się między innymi tkaninę o takiej samej nazwie. W dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę dla świata, ponieważ jest tzw. tkaniną “zero waste” - pył to jedyny odpad powstający przy jej przerobie. Na co dzień z jej właściwości leczniczych i odżywczych korzystają m.in. lekarze, kucharze i zielarze (np. jako siemię lniane, olej lniany).

Cykl życia lnu
Cykl życia lnu - LenVitol®

 

Historia

Tkanina lniana wykorzystywana była już w czasach neolitu, prawdopodobnie jako sznurek do zszywania np. skór. Len był również powszechnie wykorzystywany w Egipcie. Ze względu na dobre warunki uprawy, w Dolinie Nilu wyhodowano jego szlachetną odmianę - długie włókna elementarne (aż do 2m!). Dla Egipcjan len symbolizował czystość i światło, ale przede wszystkim bogactwo i luksus (rzeczy przeznaczone dla najwyższych klas). Był utożsamiany z zamożnością Państwa i objęty opieką faraona. Egipcjanie najczęściej wykorzystywali len do mumifikacji (podobno do mumifikacji zwłok Tutanchamona wykorzystano aż 100m) lub w niektórych przypadkach jako walutę.
W Europie prawdopodobnie był wykorzystywany najpierw w Grecji. Natomiast Fenicjanie sprowadzili len do Irlandii około 900 r. p.n.e., a Rzymianie założyli fabryki tkanin m.in. w Wielkiej Brytanii. W średniowieczu len, jako tkanina, zyskał największą popularność i Irlandia została największym centrum produkcji lnu. Współcześnie odgrywa ważną rolę w modzie m.in. dlatego, że jest alternatywą dla bawełny. Dodatkowo jakość i inne właściwości lnu spowodowały, że jest to jedna z najbardziej popularnych i cenionych tkanin.

Len
miód-malina

Właściwości

Wymieniając cechy lnu to tak naprawdę wymienianie samych zalet. Przede wszystkim jest to tkanina ekologiczna, nie potrzebuje substancji chemicznych w produkcji, a naturalny kolor włókien (odcień beżu) jest zawsze mody i przyjemny dla oka (nie potrzebuje specjalnego wybielania). Ze względu na roślinne włókna, nie powstają żadne odpady przy rozkładzie tkaniny.
Len poleca się przede wszystkim dla alergików, czyli dla bardzo wrażliwej i delikatnej skóry. To dlatego, że pozwala oddychać skórze i nie podrażnia jej. Jest antygrzybiczny i antybakteryjny. Na początku może się wydawać sztywnym materiałem, jednak już po pierwszym praniu staje się bardzo miękką i przyjemną dla skóry tkaniną. W dodatku nie elektryzuje się (co może się okazać bardzo ważne dla małych dzieci).
Len to prawdziwy bohater - jest odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i tarcia.

Len tkanina

Zastosowanie

Możemy również bez końca wymieniać zastosowanie lnu. Sukienka, koszula a może garnitur? To obowiązkowa tkanina w garderobie osób dbających o wygodę, elegancką prostotę i środowisko. Obrus, zasłony czy obicia meblowe - len odnajduje sie wspaniale w wielu rolach :)

Len - materiały

 

Ze względu na ekologiczny charakter, właściwości antyalergiczne, trwałość i łatwy sposób usuwania plam len ponownie staje się królem!

 


 

 

"Odkryj walory i piękno lnu, a poprawisz standard swojego życia."

 


 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl